Світ

Зброя для України. Конфлікт Росії з Чехією

Зброя для України. Конфлікт Росії з Чехією

Чехія і Росія увійшли в дипломатичний клінч

Чехія висилає 18 російських дипломатів через підозру в причетності російських спецслужб до вибуху на складі боєприпасів у 2014 році, Росія відповіла симетрично.

  Росія потрапила в новий шпигунський скандал в Європі. І без України цього разу теж не обійшлося. Чехія встановила, що в 2014 році склад зброї на території країни підірвали російські спецслужби. Зброя на складі могла бути призначена для відправки в Україну.   Засвітилися в Чехії і знамениті шпигуни Баширов і Петров, яких підозрюють в отруєнні на території Великої Британії сім’ї Скрипаля отрутою Новачок.   Чехи вирішили вислати з країни 18 російських дипломатів, яких назвали співробітниками спецслужб. Росія відповіла симетрично.   Корреспондент.net розбирався в міжнародному скандалі.  

Вибух семирічної давності

  Вибухи на складах боєприпасів у селі Врбетице в Злинському краї на південному сході Чехії сталися 16 жовтня і 3 грудня 2014 року. Внаслідок першого вибуху загинули дві людини.   Чеські правоохоронці припускають, що до вибухів причетні російські спецслужби. У розшук оголошені двоє чоловіків з російськими паспортами, виданими на ім’я Руслана Бошірова і Олександра Петрова.

  Це ті ж чоловіки, яких показувала в 2018 році британська поліція в якості підозрюваних в отруєнні Скрипалів і які давали інтерв’ю Маргариті Симоньян з каналу RT, пояснюючи, що в Солсбері вони їздили милуватися пам’ятками.   Ці дві людини з 11 жовтня до 16 жовтня 2014 року перебували на території Чехії — спочатку в Празі, а потім в Моравскосилезькому і Злинському краях. Крім російських паспортів на ім’я Бошірова і Петрова вони використовували молдавський паспорт на ім’я Миколи Попи і таджицький паспорт на ім’я Руслана Табарова.  

Український слід

  За версією чеських ЗМІ, на підірваних складах були боєприпаси одного з великих болгарських торговців зброєю Омеляна Гебрева, який у подальшому планував продати їх в Україну. Гебра співпрацював з українськими МВС і Нацгвардією. Вибух стався в 2014 році, під час активних боїв на Донбасі.   У 2015 році Гебрева двічі труїли отрутою Новачок. The Insider і Bellingcat з’ясували, що до отруєння Гебрева був причетний співробітник російської розвідки під агентурною назвою Сергій Федотов. Він же керував операцією з отруєння Скрипалів у Солсбері.  

Великий скандал

  Чехія через скандал вирішила вислати 18 російських дипломатів, які підозрюються в роботі на дві російські спецслужби — ГРУ і СВР. Вони були «чітко ідентифіковані нашими секретними службами», сказав міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек.   Гамачек визнав, що їх висилка серйозно підірве відносини Праги з Москвою. «Але ми повинні відреагувати», — заявив він. «Ми знаходимося в такій же ситуації, як Велика Британія при спробі отруєння [Скрипалів] у Солсбері в 2018 році», — сказав міністр.   У російському МЗС висловили рішучий протест у зв’язку з «ворожим кроком» Праги і оголосили про матч-відповідь висилку з країни 20 чеських дипломатів.  

  «Влада Чехії прийняла безпрецедентне рішення про висилку 18 співробітників російського посольства під голослівними і надуманими приводами про причетність російських спецслужб до вибуху в 2014 році на військових складах у населеному пункті Врбетице. Це тим більш абсурдно, оскільки раніше чеське керівництво покладало вину за вибухи на фірми, що володіють цими складами», — йдеться в заяві відомства.   «Не можна не бачити також американський слід. У прагненні догодити США на тлі недавніх американських санкцій відносно Росії чеська влада в цій частині навіть перевершили своїх заокеанських господарів», — наголошується в заяві МЗС Росії.   Прем’єр Чехії Бабіш заявив, що поінформував президента Мілоша Земана про висновки чеських спецслужб, і той повністю підтримав дії МЗС Чехії. За його словами, ведуться також консультації з партнерами з ЄС і НАТО.   Конфлікт може вплинути на рішення про те, чи буде Росія запрошена до участі в тендері на будівництво нового енергоблоку АЕС Дуковани. Один з претендентів на завершення будівництва — Росатом, чеські спецслужби виступають проти.   Міністр закордонних справ Гамачек скасував заплановану поїздку в Москву, під час якої мав вести переговори про закупівлю вакцини від коронавірусу Супутник V.   А в Естонії після інциденту в Чехії, взагалі, запропонували тимчасово заборонити в’їзд до країн ЄС всім росіянам.    

Джерело

Залишити коментар