Світ

Врятувати Міхо. Як Саакашвілі запалює в Грузії

Врятувати Міхо. Як Саакашвілі запалює в Грузії

Саакашвілі осідлав політичний порядок у Грузії

Правляча в Грузії партія Грузинська мрія зібрала на місцевих виборах майже половину голосів, але опозиція на чолі з Саакашвілі продовжить боротися.

  Михайло Саакашвілі напередодні місцевих виборів опинився в рідній Грузії не просто так. Не те щоб йому так сильно хотілося посидіти у в’язниці, але Міхо точно розраховував на емоційний підйом та мобілізацію своїх виборців. Поки, щоправда, це не спрацювало — вибори все одно виграла правляча партія. Але опозиція готується дати бій у другому турі виборів мерів головних міст країни. Ну і що залишається в країні Саакашвілі — постійне джерело новин, у тому числі, і для України.  

Голосування

  За попередніми даними Центральної виборчої комісії Грузії, в голосуванні за партійними списками на муніципальних виборах у цю суботу правляча партія Грузії Грузинська мрія отримала майже 47% голосів.   Однак кандидати від партії в мери не змогли здобути перемогу в першому турі у жодному з п’яти самоврядних міст (муніципалітетів), і опозиція вважає це своїм великим досягненням.   Жителі Грузії вибирали мерів і депутатів сакребуло — представницьких органів у 64 муніципалітетах, у тому числі в п’яти самоврядних містах.   Опозиція називала ці вибори референдумом щодо дострокових виборів і говорила, що вони повинні покласти край дев’ятирічному правлінню Грузинської мрії. Ці очікування опозиція пов’язувала з одним із пунктів підписаної навесні цього року за посередництва ЄС угоди між політичними силами Грузії.   За цим договором, якщо правляча партія на місцевих виборах отримає менш ніж 43% голосів, у наступному році повинні були б пройти дострокові вибори в парламент. У правлячій партії, яка підписала угоду, але пізніше вийшла з неї, призначення дострокових парламентських виборів на підставі підсумків голосування 2 жовтня виключали.   Незважаючи на це, поріг у 43% аналітики називали серйозним тестом для Грузинської мрії, особливо після парламентських виборів минулого року, результати яких опозиція відмовлялася визнавати. Але, в підсумку, заявлений рубіж партія влади таки подолала.  

Боротьба за Тбілісі

  Боротьба за пост мера Тбілісі, де проживає близько третини населення країни, вважається ключовою на місцевих виборах Грузії. Для перемоги в першому турі кандидатам потрібно було набрати більше 50% голосів.   На пост мера Тбілісі претендувало 16 кандидатів, у тому числі й нинішній мер, у минулому відомий футболіст Каха Каладзе. За попередніми даними, він набрав трохи менше 45%. Його конкурентом у другому турі стане голова Єдиного національного руху Ніка Мелія, за якого проголосували 34%.   Другий тур очікується на виборах і в інших чотирьох самоврядних містах — Руставі, Кутаїсі, Поті і Батумі. У двох із них опозиційні кандидати випереджають кандидатів від правлячої партії.  

Як справи у Саакашвілі

  Саакашвілі зараз перебуває у в’язниці в місті Руставі. У Грузії він звинувачується за кількома кримінальними статтями, за двома з них він був заочно засуджений. У МВС Грузії вже заявили про початок розслідування за фактом незаконного перетину кордону.   Сам Саакашвілі, який зараз є громадянином України, вважає себе політичним в’язнем. За словами омбудсмена Ніно Ломджарії, яка зустрілася з ним у в’язниці в Руставі, він оголосив голодування. Він також зустрівся з консулом України.   Президент України Володимир Зеленський сказав, що завжди використовує всі можливості для звільнення і повернення українських громадян, і Саакашвілі, як громадянина України, це теж стосується.   Тим часом, за словами Екі Херхеулідзе з Єдиного національного руху, екс-президент вражений результатами голосування другого жовтня, особливо в Тбілісі.   «Він розуміє, яку боротьбу пройшов грузинський народ, під яким тиском було прийнято це рішення. Він прекрасно розуміє, як це на тлі такої фальсифікації, підкупу і шантажу досягти оформлення такого результату, і знає, що, в цілому, показник опозиції набагато вищий», — сказала Херхеулідзе, яка відвідала Саакашвілі в тюрмі вже після виборів.   За словами Херхеулідзе, Саакашвілі підтримає кандидата від створеної ним партії, Ніку Мелію, у другому турі виборів мера Тбілісі.   Адвокат Саакашвілі каже, що Міхо, швидше за все, відмовиться від екстрадиції в Україну.    

Джерело

Залишити коментар