Світ

Визнання «Талібану», евакуація. Підсумки саміту G7

Визнання "Талібану", евакуація. Підсумки саміту G7

Фото: Getty Виступ Байдена після саміту G7

Лідери Великої сімки телефоном обговорили подальші дії щодо Афганістану. За підсумками Байден розповів про «єдиний фронт».

  Країни Великої сімки провели позаплановий саміт у відеоформаті, на якому обговорювали падіння уряду в Афганістані і захоплення влади в країні терористичним рухом «Талібан».   G7 поставила перед собою три мети: допомогти покинути країну афганцям, яким загрожує небезпека, скоординувати взаємодію з талібами і змусити їх сформувати «інклюзивний уряд». Корреспондент.net розповідає подробиці.    

Найглибша заклопотаність

  Лідери Великої сімки (США, Британія, Франція, Німеччина, Італія, Канада, Японія) на віртуальній зустрічі обговорювали спільну позицію з евакуації людей після встановленого талібами крайнього терміну 31 серпня та умови для визнання «Талібану» як законної влади в Афганістані.   Перед зустріччю прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон, який організував засідання, запропонував план із п’яти пунктів, який, за його словами, має допомогти ситуації в Афганістані не вилитися в гуманітарну катастрофу.   Так Джонсон закликав негайно допомогти тим, перед ким у західних країн є зобов’язання, захистити себе від терористичних атак, підтримати афганців гуманітарною допомогою, створити шляхи переселення нужденних громадян країни і виробити загальний план щодо взаємодії з «новим афганським режимом».   У підсумку, лідери G7 прийняли спільну заяву, де висловили «глибоку стурбованість тим, що відбувається в Афганістані».      

Порятунок біженців

  Серед першочергових завдань лідери G7 назвали безпечну евакуацію з країни своїх громадян і афганських біженців, які не бажають жити в ісламському еміраті, який мають намір створювати таліби.   «Ми продовжимо тісно координувати цю роботу, і ми очікуємо, що всі сторони продовжуватимуть сприяти цьому і дбатимуть про безпеку гуманітарного та медичного персоналу, а також інших міжнародних постачальників послуг», — йдеться в заяві за підсумками саміту.   Країни також домовилися підтримати зусилля ООН з координації гуманітарної місії в країні і розробити механізм безпечного і легального переселення афганців.   Перед самітом повідомлялося, що лідери ряду країн виступають за продовження терміну евакуації. Однак вирішальну роль у цьому питанні відіграє позиція США, які забезпечують більшість евакуаційних рейсів.   Після наради G7 канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що без США продовження терміну евакуації неможливо. В адміністрації США як напередодні, так і після саміту вказали, що мають намір завершити вивезення американців і афганців, які допомагали їм, у намічені терміни — до 31 серпня.   Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, своєю чергою, повідомив, що канадські сили можуть залишитися в країні і після 31 серпня.  

Визнання "Талібану", евакуація. Підсумки саміту G7

Саміт G7 / EPA    

Визнання талібів

  Також лідери G7 назвали умову визнання легітимності влади талібів в Афганістані: будь-який майбутній афганський уряд має дотримуватися міжнародних зобов’язань Афганістану.   Зокрема, йдеться про захист від тероризму, захист прав людини всіх афганців, особливо жінок, дітей, а також етнічних і релігійних меншин, підтримки верховенства закону, безперешкодний та беззастережний гуманітарний доступ та ефективну протидію торгівлі людьми та наркотиками.   «Легітимність будь-якого майбутнього уряду залежить від підходу, який він приймає зараз для виконання своїх міжнародних зобов’язань і зобов’язань щодо забезпечення стабільності в Афганістані», — заявили лідери G7.   Президент Франції Емманюель Макрон також заявив, що боротьба з терором має стати головним завданням влади Афганістану.   Крім того, представники терористичного руху «Талібан» мають дозволити бажаючим афганцям безперешкодно виїхати з країни навіть після дедлайну 31 серпня. Тим часом таліби заявили, що будуть пускати в аеропорт Кабула тільки іноземців.      

Єдиний фронт

  Президент США Джо Байден після саміту повідомив, що обговорив ситуацію в Афганістані не тільки з лідерами Великої сімки, а й представниками НАТО, ООН і Євросоюзу, і всі вони домовилися виступати з єдиних позицій щодо радикальних ісламістів, які захопили владу в Кабулі.   «Ми погодилися з тим, що легітимність будь-якого майбутнього уряду [Афганістану] залежить від того підходу, який він зараз вибере з точки зору виконання своїх міжнародних зобов’язань, у тому числі в плані перешкоджання того, щоб Афганістан використовувався як база для тероризму», — сказав він.   Американський лідер відзначив, що США і союзники погодилися «не вірити» Талібану «на слово».   «Ми судитимемо про них за їхніми діями, і ми залишатимемося в тісній координації з будь-якими кроками, які ми робитимемо надалі у відповідь на поведінку «Талібану», — додав Байден.      

Джерело

Залишити коментар