Світ

Відставка за корупцію. Великий скандал в Австрії

Відставка за корупцію. Великий скандал в Австрії

Себастьян Курц пішов у відставку

Себастьян Курц, глава уряду Австрії з 2017 року, оголосив про свою відставку з поста федерального канцлера.

  В Австрії гучний корупційний скандал, який призвів до цілої відставки уряду, хоча в Україні подібна подія могли б і не помітити.   Виявилося, що прем’єр Себастьян Курц у 2016, 2018 роках за бюджетні гроші замовляв у ЗМІ публікації позитивних для себе соцопитувань. Коли інформація про це спливла, звільнення Курц не уникнув.  

Позитив за гроші

  Австрійська прокуратура заявила, що в ході розслідування проти Курца і дев’яти інших обвинувачених пройшли «обшуки в будинках у декількох місцях, включаючи окремі офіси двох федеральних міністерств», за підтримки економічних та інформаційних експертів із судових органів.   Підозра полягає в тому, що між 2016 і 2018 роками Міністерство фінансів використовувало бюджетні кошти «для фінансування виключно політично мотивованих, іноді маніпулятивних опитувань компанії, що займається дослідженням думок, в інтересах політичної партії і її вищих функціонерів».   Ці результати опитування були опубліковані в редакційному розділі щоденної газети і не маркувалися рекламними оголошеннями.   Також є підозра, що відповідні посадові особи здійснювали платежі медіакомпанії в рамках медіа та рекламного співробітництва і ці платежі, по суті, впливали на редакційну діяльність.  

Політичні наслідки

  Корупційне розслідування, спрямоване проти офісу канцлера Австрії Себастьяна Курца, викликало кризу в його правлячій коаліції з Зеленими. Керівництво Зелених оголосило, що не хоче продовжувати союз із канцлером Курцем і натомість вимагають від його Австрійської народної партії запропонувати іншу «бездоганну кандидатуру» на посаду прем’єр-міністра.   У підсумку, Курц змушений був піти у відставку. При цьому він відкинув всі звинувачення у свою сторону, але заявив, що вирішив все одно піти з посади. У разі, якби канцлер не погодився піти з посади добровільно, Зелені планували подати вотум недовіри на спеціальній сесії парламенту у вівторок.   Зрештою, сторони досягли компромісу. Курц йде з посади, коаліція зберігається і представляє на посаду нового канцлера кандидатуру безпартійного політика Олександра Шалленберга, який зараз очолював МЗС Австрії. Сам Курц залишається главою партії. Аналітики припускають, що Курц залишиться тіньовим лідером Кабміну.  

Наслідки для України

  Колишній глава МЗС Австрії Олександр Шалленберг вже склав присягу на пост канцлера.   «Я клянусь, що буду чесно дотримуватися Конституції і всіх законів республіки, і буду виконувати свій обов’язок у міру своїх знань і переконань», — пообіцяв Шалленберг.   Президент Алексндер ван дер Беллен зазначив, що Шалленбергу з його дипломатичного досвіду відомо, як привести «найсуперечливіші позиції до спільного знаменника». Він висловив упевненість, що ця здатність буде «дуже корисною» Шалленбергу як канцлеру.   Посаду глави МЗС замість Шалленберга зайняв нинішній посол у Франції Міхаель Лінарт.   Україні, на перший погляд, суттєвих змін від рокіровки в австрійському керівництві очікувати не варто. Відень однозначно збереже курс на підтримку України в питаннях мирного врегулювання на Сході або протидії окупації Криму, вважає політолог із Берліна Віктор Савінок.   Водночас, на його думку, австрійська сторона діятиме, виходячи зі своїх економічних інтересів, у тому числі і в деяких суперечливих для України темах, як участь бізнесу в будівництві Північного потоку-2 або в будівельних проектах в окупованому Криму.   Щоправда, на посаді глави МЗС Шалленберг відзначився досить гострими заявами на адресу РФ. Досить згадати недавній візит до Відня глави МЗС РФ Сергія Лаврова, який почув від австрійського колеги несподівано гострі і неоднозначні заяви про підтримку територіальної цілісності України.    

Джерело

Залишити коментар