Світ

Відгородитися від Білорусі. За що засуджують Польщу

Відгородитися від Білорусі. За що засуджують Польщу

Польща почала будувати мур на кордоні з Білоруссю

Польща почала будувати стіну на кордоні з Білоруссю, щоб захистити себе від мігрантів. Країну звинувачують у жорстокому поводженні з людьми й тваринами.

  Кризі на кордоні Польщі і Білорусі далеко до завершення. Варшава замість тимчасового паркану з колючого дроту почала будувати стіну між двома країнами, щоб зупинити потік нелегальних мігрантів. Країну критикують правозахисники й активісти-екологи – з їхніх слів, такі дії польської влади загрожують і людям, які гинуть на кордоні, і диким тваринам, для яких стіна привзеде до жахливих наслідків. Корреспондент.net розповідає, що відбувається на кордоні.     Паркан за сотні мільйонів   Польща почала будувати паркан уздовж свого кордону з Білоруссю, аби заблокувати в’їзд нелегальних мігрантів. Паркан матиме висоту 5,5 м, протяжність 186 км і коштуватиме країні 353 млн євро, повідомила Прикордонна служба. Загалом Польща і Білорусь мають спільний кордон на 418 км.  

    Водночас влада відмовляється уточнювати місцезнаходження будівельних майданчиків і пояснює це тим, що «білоруські служби тільки на те й чекають, аби направити туди групи мігрантів, тому з міркувань безпеки ми не вказуємо точних координат».   Як повідомила речник Прикордонної служби капітан Крістіна Якімік-Ярош, новий паркан оснастять камерами і датчиками руху, це водночас допоможе прикордонникам боротися з контрабандою.   «Тимчасовий паркан (з колючого дроту) нам уже дуже допоміг, адже дав час підготуватися, коли група мігрантів збиралася прорватися через кордон. Це дозволило мобілізувати достатньо засобів і особового складу, щоб запобігти вторгненню», – пояснила вона.   Очікується, що паркан закінчать будувати в червні.  

    З чого все почалося   Брюссель звинувачує Мінськ у сприянні нелегальній імміграції в країни ЄС як відповіді на санкції, які було введено проти режиму Олександра Лукашенка у зв’язку із президентськими виборами у серпні 2020 року, які Захід вважає сфальсифікованими, а також з огляду на подальше придушення мирних продемократичних протестів і угону комерційного літака з метою арештувати відомого опозиційного журналіста. Мінськ звинувачення відкидає.   Торік десятки тисяч мігрантів, переважно із Близького Сходу, включаючи Іракський Курдистан, Сирію та Ліван, а також з Афганістану, намагалися перетнути польський кордон. Дехто з них зміг прорватися та продовжити свій шлях до Західної Європи.  

Відгородитися від Білорусі. За що засуджують Польщу

Польські прикордонники протистоять навалі мігрантів з території Білорусі // Getty Images     Різке зростання кількості мігрантів, які прагнуть незаконно перетнути кордон ЄС з боку Білорусі, почалося у травні 2021 року. Лукашенко, якого Брюссель звинувачує у гібридній війні за допомогою нелегалів, стверджує, що не контролює потік мігрантів, а у відповідь на санкції не перешкоджає їм.   Мігранти проривалися не тільки в Польщу, а й у Литву. Обидві країни оголосили надзвичайний стан. Ситуація досягла першого піка у серпні, коли внаслідок зіткнень на білорусько-литовському кордоні загинув перший мігрант.   Варшава і Вільнюс звели паркани з колючим дротом на своїх кордонах з Білоруссю та почали стягувати до них війська. Чергове загострення відбулося у листопаді минулого року. Детальніше про ці події у матеріалі Ескалація кризи на кордоні ЄС і Білорусі.  

    Прикордонне агентство ЄС Frontex у 2021 році зафіксувало близько 8 тисяч незаконних в’їздів у держави-члени Євросоюзу, що межують із Білоруссю – у Польщу, Литву, Латвію, це на 1069% більше, ніж роком раніше.   Польща обмежила доступ до цієї ділянки кордону для журналістів і правозахисних організацій, це ускладнює отримання достовірної інформації про кризу.     Криза не закінчилася   Цього року кількість спроб перетину кордону скоротилася, але деякі мігранти досі залишаються на місці, незважаючи на холод і відсутність нормальних умов, і намагаються прорватися у сусідні з Білоруссю країни.   За даними польських прикордонників, з початку року кордон з Білоруссю намагалися перетнути 810 осіб. Загалом за минулий рік було зареєстровано майже 40 тисяч таких спроб.  

Відгородитися від Білорусі. За що засуджують Польщу

Мігранти на кордоні з Польщею // Getty Images     25 січня прикордонники повідомили, що за останню добу кордон незаконно перетнули 17 осіб. Одна група з 11 іранців, двох ліванців і одного сирійця «перерізала паркан з колючого дроту і перейшла на територію Польщі», заявили прикордонники і додали, що порушників затримали разом з іншою групою із трьох осіб з Гани, які перетнули кордон в іншому місці.   Польські гуманітарні працівники кажуть, що криза на кордоні не закінчилася: за останні три тижні сотні мігрантів звернулися за гуманітарною, медичною або юридичною допомогою.   У Білорусі залишається багато осіб, які продовжують чекати, що матимуть можливість потрапити в ЄС, повідомила Моніка Матус з альянсу дій Border Group.   «Ті, хто зараз перетинає кордон, переважно у набагато гіршому фізичному стані, ніж у попередні місяці», – додала вона. З слів Матус, це пов’язано із зимовою погодою та тим фактом, що польську сторону кордону ретельно охороняють і що її складно перетнути.     Правозахисники б’ють на сполох   Новий паркан майже напевно ускладнить, якщо не унеможливить, отримання мігрантами притулку в Польщі в майбутньому. Правозахисники піддають різкій критиці Варшаву і Мінськ за поводження з мігрантами і звинувачують їх у тому, що мігрантами незаконно нехтують, унаслідок чого великі групи застрягають на кордоні у жахливих умовах, вони не мають доступу до продуктів харчування та можливості зігрітися. На кородні вже загинули понад 10 мігрантів.  

Відгородитися від Білорусі. За що засуджують Польщу

Могили мігрантів на кордоні з Польщею // Getty Images     Благодійна організація Лікарі без кордонів заявила, що з жовтня минулого року неодноразово запитувала про доступ до забороненої зони і на прикордонні пости в Польщі, «але безрезультатно».   «Ми знаємо, що ще є особи, які перетинають кордон і ховаються в лісі, їм потрібна підтримка, але, хоча ми прагнемо допомагати людям, хай де вони перебувають, ми не змогли зв’язатися з ними у Польщі», – розповіли в організації та додали, що «на людей нападають і їх б’ють прикордонники», але влада відмовляється визнавати проблему.  

    Тварини у небезпеці   Місцевість, де тягнеться польсько-білоруський кордон і де будують новий паркан, лежить переважно у лісовій зоні. Тому проект викликав стурбованість не тільки в правозахисників, а й в активістів-екологів, які попереджають, що це несприятливо впливатиме на дику природу прикордонного лісового масиву. За даними зоозахисників, під загрозою не менш як 12 тисяч видів тварин.   Прикордонники заспокоїли: буде зроблено все можливе, «щоб максимально зменшити збитки довкіллю та тваринам».   Влада пообіцяла, що «вирубку дерев обмежать необхідним мінімумом, а стіну збудують уздовж існуючої прикордонної дороги».  

    Недавно на кордоні Польщі з Білоруссю, де стоїть паркан з колючого дроту, знайшли мертвого зубра. Ще 20 тварин, як заявляють активісти, опинилися в пастці. Але польська влада заперечує, що ситуація може бути пов’язана з парканом. Вони стверджують, що зубра, який помер, раніше бачили хворим, і помер він «природною смертю», інакше на його тілі були б мітки від колючого дроту.   Питання фауни порушив журналіст-еколог Адам Вайрак, який опублікував фотографію з мертвим зубром біля огорожі.   «На жаль, сталося те, чого я очікував і про що попереджали багато фахівців: між парканами утворилися пустки, які стали смертельною пасткою для тварин», – написав Вайрак і додав, що наразі близько 20 зубрів потрапили в пастку на кордоні і «приречені померти голодною смертю».  

  «Це наші зубри, які пройшли в Білорусь, але не змогли повернутися крізь паркан», – заявив польський активіст. З його слів, білоруська сторона «не зацікавлена ​​у вирішенні цієї ситуації». Журналіст звернувся до польської влади із проханням допомогти тваринам і створити безпечні проходи.   Його звернення підтримала депутат від опозиції Ханна Ґілл-Пентек, яка написала листа прем’єр-міністру Матеушу Моравецькому, директору Біловезького національного парку і главі області, де він розташований.     Боротьба з мігрантами у Європі   Новий мур між Польщею та Білоруссю тільки додасть бар’єрів, що простягнулися на десятки тисяч кілометрів на зовнішніх кордонах Євросоюзу.   Це стіна між Грецією та Туреччиною, що перемежовується вежами й обладнанням для спостереження, а також стіна між Болгарією та Туреччиною. Паркан з колючого дроту відокремлює Угорщину від Сербії та Хорватії. Словенія також обгородила кордон з Хорватією.   Після подій минулого року Литва також вирішила збудувати стіну на східному кордоні ЄС.   У грудні 2015 року Австрія почала зводити бар’єр проти мігрантів на частині свого кордону зі Словенією – перший у Шенгенській зоні. Ще одне загородження, але менше, з’явилося за перевалом Бреннер на кордоні з Італією. Щоправда, з того часу обидва паркани поросли травою і їх було проломлено а кількох місцях, щоб могли проходити пішоходи, дикі тварини й місцеві фермери.   Франція побудувала понад 10 км стіни і парканів, аби захиститися від вторгнень навколо її північного порту Кале і входу в тунель під Ла-Маншем і зупинити мігрантів, які перетинають кордон Великої Британії. Як результат, більшість мігрантів намагаються перетнути Ла-Манш на невеликих човнах: за один день у листопаді 2021 року їх нарахували рекордні 1185 осіб.   Іспанські анклави Сеута і Мелілья на північному марокканському узбережжі – єдині сухопутні кордони Європи з Африкою – також оточені кілометрами парканів і колючого дроту.  

Джерело

Залишити коментар