Світ

Вбивають за прапор. Нова хвиля протестів Білорусі

Вбивають за прапор. Нова хвиля протестів Білорусі

Акція пам’яті Романа Бондаренка в Мінську

По всій Білорусі проходять акції пам’яті на честь 31-річного жителя Мінська Романа Бондаренка, якого вбили невідомі люди в масках після конфлікту через біло-червоно-білі стрічки.

  Протести в Білорусі не припиняються вже четвертий місяць. Влада теж не втрачає хватку і часом жорстокість правоохоронців призводить до справжніх трагедій.   Так, у мінській лікарні помер 31-річний Роман Бондаренко. Його побили невідомі люди в масках і відвезли на мікроавтобусі після конфлікту через біло-червоно-білі стрічки в одному з дворів Мінська.   Незабаром після того, як стало відомо про смерть Бондаренка, люди в Мінську і по всій країні почали виходити на вулиці з плакатами і біло-червоно-білими прапорами.  

Убив тихар

  Бондаренка побили так звані тихарі — так у Білорусі називають одягнених у цивільний одяг людей, які діють за підтримки силовиків.   Бондаренко жив на так званій Площі змін — це двір на вулиці Червякова в центрі Мінська, обвішаний червоно-білою символікою. Вона популярна серед прихильників опозиції.   Увечері 11 листопада на Площу змін приїхали невідомі люди, які хотіли зняти червоно-білі стрічечки з паркану. Місцеві жителі вже знають, що це не просто звичайні громадяни, тому що вони приховують обличчя і діють за підтримки силовиків — ті були в припаркованих поруч автомобілях.   «Людина в масці відштовхнула Рому ближче до муралу, він намагався ухилитися, але невідомий схопив його і з усієї сили відкинув до гірки на майданчику. Він сильно вдарився головою», — розповіла місцева мешканка Юлія виданню Tut.by подробиці конфлікту у дворі.   Інша очевидиця подій говорить, що ця людина штовхнула Романа Бондаренка ні з того, ні з сього: «Роман за інерцією відійшов на кілька кроків назад. Я буквально на секунду відвернулася, а коли знову подивилася в сторону сусіда, він вже лежав на землі».   Потім двоє силовиків віднесли Бондаренка у свій автобус і відвезли. Все це сталося близько 22:00. Через дві години його привезли в лікарню з набряком мозку.  

 

Версія міліції

  Міліція каже, що Бондаренко отримав травми під час побутового конфлікту. Як сказали в МВС, одні жителі вивішують недержавну символіку, інші хочуть її зняти, через це бувають конфлікти, з плачевними наслідками яких доводиться розбиратися міліціонерам.   Пізніше офіційний представник ГУВС Мінміськвиконкому Наталія Ганусевич повідомила, що міліція і Слідчий комітет проводять перевірку інциденту.  

Акції пам’яті

  Вшанувати пам’ять Бондаренка прийшли тисячі людей. Лідер опозиції Світлана Тихановська назвала Бондаренка безневинною жертвою страшної системи.  

  Всього в ході протестів після виборів президента Білорусі вже загинули не менше чотирьох осіб. 10 серпня в Мінську загинув Олександр Тарайковський, який нібито хотів підірвати саморобний пристрій. Ймовірно, в дійсності він був застрелений. 12 серпня в Гомелі помер затриманий Олександр Чуприна. 19 серпня помер поранений у Бресті Геннадій Шутов — міліціонер нібито цілився йому в плече, а поцілив у голову. Медіазона підрахувала, що в ході протестів отримали травми 1 373 людини — більше 600 осіб з них були побиті вже після затримання.  

  За підрахунками правозахисників, за півроку, що минули з початку президентської кампанії-2020 року, в Білорусії за участь у мирних демонстраціях затримали в цілому 16 тисяч осіб.   Європейський Союз висловив обурення через смерть Бондаренка. У заяві нагадується, що ЄС вже ввів санкції відносно 55 осіб, винних у насильницьких репресіях і залякуванні, зокрема проти Лукашенка, і готовий ввести додаткові санкції.  

 

Нова фаза протестів

  Тихановська заявила, що білоруси не відмовляться від боротьби з режимом Лукашенка, але, за її словами, протести можуть набути іншу форму.   «Думаю, що люди вирішать перейти на партизанську форму, оскільки влада не знає кордонів у застосуванні сили», — заявила Тихановська.   Тихановська оцінила, що загальнонаціональний страйк, який вона оголосила кілька тижнів тому, коли Лукашенко не виконав умови народного ультиматуму про припинення насильства і звільнення політв’язнів, виконала своє завдання.   «Потрібний стимул, тому що люди вже втомилися. Люди добре відреагували. Завжди можна бажати більшого, але ми вдячні всім, хто зважився продемонструвати свою громадянську позицію», — сказала вона.   За оцінкою Тихановської, «очевидно, що режим близький до паралічу».   «Влада не виконує своїх основних функцій, а тільки бореться з протестувальниками», — сказала вона, зазначивши, що багато в силових структурах переходять «на світлу сторону», але для цих процесів потрібен час.   Хоча Лукашенко знову говорить, що ніяких протестів і революції в Білорусі немає.   У той же час, депутати Палати представників Національних зборів Білорусі готують до розгляду в другому читанні законопроект про зміну закону Про громадянство Республіки Білорусь.   За словами депутата Марії Василевич, «передбачається можливість втрати білоруського громадянства внаслідок участі в терористичній та іншій екстремістській діяльності або заподіяння тяжкої шкоди інтересам Білорусі».   Опозиція побоюється, що громадянства позбавлятимуть за участь в акціях протесту.    

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар