Світ

Саміт щодо України. Переговори США та РФ у Женеві

Саміт щодо України. Переговори США та РФ у Женеві

Переговори США та РФ

Експерти не чекають від переговорів проривів, адже США і їхні західні союзники неодноразово говорили, що не можуть гарантувати нерозширення НАТО.

  У понеділок у Женеві стартував перший раунд переговорів між Росією та США з питань безпеки. Сторони обговорять вимоги Москви про відмову від розширення НАТО і занепокоєння Заходу через концентрацію російських військ на кордонах України.   У переговорах беруть участь перший заступник Держсекретаря США Венді Шерман, заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков і заступник російського міністра оборони Олександр Фомін.   Зустріч у Женеві – перша із трьох, запланованих на найближчий час консультацій між Росією та країнами Заходу з питань безпеки. 12 січня у Брюсселі відбудеться засідання Ради Росія-НАТО, тоді як 13 січня у Відні відбудуться переговори по лінії ОБСЄ.   Чого нам чекати?     Очікування   Експерти не чекають від переговорів проривів, адже США і їхні західні союзники неодноразово говорили, що не можуть гарантувати нерозширення НАТО. Вони наполягають, що питання про членство в Альянсі можуть вирішувати тільки його члени – і самі країни-кандидати. Захід також погрожує Росії серйозними санкціями в разі, якщо вона піде на подальшу агресію щодо України.   Цікава деталь: зустріч відбудеться на американській території у будівлі дипмісії США у Женеві.   Попередні консультації сторін відбулися у неділю ввечері. У відповідь на питання, якими вони були, Рябков відповів «приголомшливо», але не було зрозумілим, чи сказав він «приголомшливо» всерйоз чи з іронією.  

Саміт щодо України. Переговори США та РФ у Женеві

EPA     У нас за спиною   Фраза «нічого про Україну без України» знову стає актуальною.   Водночас у понеділок заплановано ще дві зустрічі у двох різних форматах, під час яких говоритимуть про пропозицію Росії, але без її участі.   Паралельно у Брюсселі відбудеться засідання Комісія Україна-НАТО за участю віце-прем’єра з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної. Представницю українського уряду запросили, щоб додатково переконати Київ, що розмови не йдуть за спиною України, а ще щоб почути її думку про консультації НАТО з РФ.   Напередодні зустрічі Росія-НАТО у Брюсселі Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг повторив, що НАТО не піде на компроміси з Росією щодо членства України.   «Ми дуже чітко заявляли, що не підемо на компроміс із приводу права жодної держави в Європі обирати власний шлях, зокрема щодо домовленостей про безпеку, частиною яких вона хоче бути. Тому фундаментальним є непорушення цього принципу», – сказав Столтенберг.     Може краще взагалі без розмов?   Фахівець із історії Росії Франсуаз Том із Сорбони стверджує, що іноді з Росією краще взагалі не мати розмов: «Немає нічого небезпечнішого, ніж усі ці переговори на самітах, які так чи так підживлюють або параною російських еліт, або їхню манію величі і сп’яніння від влади». «Якщо Захід покаже стійкість, Кремль вирішить, що він прагне знищити Росію. Якщо Захід зробить поступку, Кремль вирішить, що він слабкий і тиск треба лише посилити», – вважає Том.   Втім, наприклад, британська Guardian наводить чимало прикладів з історії XX століття, коли переговори з Москвою давали гарні результати, зокрема це успішне вирішення Карибської кризи, доброзичливі зустрічі Михайла Горбачова з Рональдом Рейганом і Маргарет Тетчер і навіть «шоу Бориса й Білла», як на Заході іноді називають саміти Бориса Єльцина і Білла Клінтона.   Цього разу, на думку колишнього чиновника Пентагону Евелін Фаркас, усе залежатиме від підходу Путіна до цих переговорів: чи це буде політичний театр, чи можливість поставити черговий ультиматум – чи можливість дійсно обговорити щось реальне.  

Джерело

Залишити коментар