Світ

Перевага для РФ. На чию користь змінюється клімат

Перевага для РФ. На чию користь змінюється клімат

Фото: Getty Images Що чекає Сибір

The New York Times прогнозує, що Москва переможе в кліматичній кризі і домінуватиме у «світі, який теплішає».

  The Spectator (Великобританія): Путін починає усвідомлювати кліматичні проблеми Росії   Після появи вакцин від коронавірусу, а разом з ними й шансів на закінчення кризи COVID-19, у світі поновилися дебати на тему кліматичних змін. Причому цього разу з особливим геополітичним підтекстом.   Британське видання The Spectator і американське The New York Times присвятили низку публікацій з дослідженням, яке прогнозує, що Росія «домінуватиме у світі, який теплішає».   Так від чого ж може виграти Москва?     Сільське господарство в Сибіру   Завдяки глобальному потеплінню Росія може розраховувати на те, що в Сибіру понад п’ять мільйонів квадратних кілометрів землі стануть придатними для ведення сільського господарства. У результаті в деяких місцевостях можливості Росії щодо забезпечення продуктами кліматичних мігрантів можуть зрости дев’ятиразово, пише The Spectator.   «По всьому сходу Росії дикі ліси, болота і луки поступово трансформуються у впорядковані поля сої, кукурудзи та пшениці. Цей процес, імовірно, буде прискорюватися: Росія сподівається скористатися підвищенням температури і подовженням посівного періоду, викликаними зміною клімату, щоб перетворити себе в одного з найбільших виробників продовольства на планеті», — зазначає The New York Times.   Жодна інша країна не може бути розташована краще для одержання вигоди зі зміни клімату, ніж Росія. З усіх північних країн Росія має найбільший континентальний масив. Вона розташована північніше, ніж усі її південно-азійські сусіди, у сукупності є домом для найбільшого населення у світі, якому загрожує переміщення через підвищення рівня моря, посуху і перегрів клімату.   У дослідженні, опублікованому у 2019 році в журналі Environmental Research Letters, підраховано, що до 2080 року вічна мерзлота в азіатській частині Росії скоротиться більш ніж наполовину. Якщо люди будуть продовжувати виділяти вуглекислий газ у великих кількостях, приблизно половина Сибіру — понад 2 млрд квадратних миль — може стати доступною для ведення сільського господарства до 2080 року.     Транспортна перевага   Сільськогосподарська перевага — це лише мала частина того, чого, за словами російських кліматичних оптимістів, країні слід очікувати. Неухильне танення арктичного морського льоду відкриє новий судноплавний шлях, який скоротить час транзиту з Південно-Східної Азії в Європу до 40%, а також скоротить час подорожі до США, що дозволить Росії мати зиск, контролюючи цей маршрут між Китаєм і Заходом.  

Перевага для РФ. На чию користь змінюється клімат

Getty Images   За деякими винятками, і Санкт-Петербург серед них, найбільші міста і найважливіші військові бази Росії також набагато менш уразливі для затоплення через підвищення рівня моря, ніж, скажімо, у США, найбільші міста яких розташовані на воді і неминуче вимагатимуть трильйони доларів у найближчі десятиліття на зміцнення або переміщення стратегічних активів. Навіть економія енергії за рахунок підвищення температури є помірним економічним стимулом.     Проблеми для США   Ще у 2015 році в журналі Nature вийшла стаття Маршалла Берка, заступника директора Центру продовольчої безпеки і довкілля Стенфордського університету. Берк прогнозує, що до 2100 року національний дохід на душу населення в Сполучених Штатах може бути на третину менший, ніж у світі, де не було б потепління; в Індії він буде майже на 92% менший; а майбутнє зростання Китаю скоротиться майже наполовину.   Зате в Канаді, Скандинавії, Ісландії і Росії до кінця століття їхній валовий внутрішній продукт на душу населення може збільшитися в п’ять разів, якщо в них буде достатньо людей, щоб підтримувати економіку в таких межах.     Не все так райдужно   Однак є проблема в тому, що кліматичні зміни забирають приблизно стільки ж, скільки приносять.   Те саме потепління, завдяки якому з’являються нові сільськогосподарські землі, перетворює хлібні житниці в посушливі райони. У південному Краснодарському краї, наприклад, урожай зернових вже знизився на 30%.   Звісно, можна говорити про те, що економіка розгорнеться в бік Сибіру, ​​однак інфраструктура знаходиться на півдні і заході, і знадобляться величезні капіталовкладення, щоб скористатися всіма цими мільйонами квадратних кілометрів нових сільгоспугідь.   Крім того, за обережним терміном «глобальне потепління» ховаються непередбачувані і жорстокі реалії «кліматичних змін».   Тільки в цьому році були безпрецедентні лісові пожежі на всій території Сибіру, ​​масова загибель морських тварин біля берегів Камчатки через шкідливі квітучі водорості і дивна крижана буря в листопаді, яка завдала потужного удару по Далекому Сходу Росії, через що понад 150 тисяч осіб майже тиждень жили без світла і тепла.   Через танення вічної мерзлоти цілі міста ризикують сповзти в море або потонути в рідкому бруді. У Росії зона вічної мерзлоти становить майже дві третини території країни, охоплюючи найважливіші нафто- і газовидобувні регіони, які дають країні майже половину ВВП. У міру танення вічної мерзлоти будівлі, трубопроводи, автомобільні і залізні дороги тонутимуть у болотах і руйнуватимуться. За словами Олександра Крутікова, який обіймає посаду заступника міністра з розвитку Далекого Сходу і Арктики, така шкода від кліматичних змін обійдеться Росії в дев’ять трильйонів рублів.  

Перевага для РФ. На чию користь змінюється клімат

Що зміна клімату принесе російській економіці? // Getty Images   Є також припущення, що коли слабозаселенні землі, де немає доріг, стануть придатні для обробітку, там зможуть знайти свій новий дім мільйони кліматичних мігрантів з півдня, у тому числі, з Китаю, В’єтнаму, Кореї та Афганістану.   Усе це дуже добре, але чи потрібні Москві ці мільйони мігрантів? Думка про переселення мільйонів мігрантів з Азії не сподобається дуже багатьом росіянам.  

Джерело

Залишити коментар