Світ

Миру не видно. Нові переговори щодо Карабаху

Миру не видно. Нові переговори щодо Карабаху

Переговори щодо ситуації в Нагірному Карабасі в Москві

Лідери Росії, Вірменії та Азербайджану на переговорах у Москві прийняли спільну заяву про розвиток Нагірного Карабаху.

  Активні бойові дії на території Нагірного Карабаху закінчилися ще в листопаді, але обстріли і дрібні сутички продовжують спалахувати знову і знову.   У Вірменії ж не припиняється внутрішнє протистояння на тлі поразки у війні. У країні багато хто сприйняв втрату частини території Карабаху і домовленості з Азербайджаном, як капітуляцію.   З такими вступними сторони конфлікту прибули в Москву на новий раунд переговорів щодо врегулювання ситуації в регіоні.   Корреспондент.net продовжує стежити за подіями в Карабасі.  

Домовилися домовлятися

  Російський президент Володимир Путін, президент Азербайждану Ільхам Алієв і прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян за підсумками зустрічі в Москві підписали спільну заяву.   Як випливає з документа, для вирішення проблем економіки Нагірного Карабаху до кінця січня 2021 року створено робочу групу під керівництвом віце-прем’єрів РФ, Вірменії і Азербайджану.   Пріоритетом роботи стане автомобільне і залізничне сполучення. Конкретні проекти до кінця лютого повинні будуть представити експертні підгрупи, сказано в заяві.   Алієв заявив за підсумками переговорів, що Азербайджан отримає транспортний коридор через територію Вірменії до Нахічеванської автономної республіки і потім — до Туреччини. Для Вірменії буде налагоджено залізничне сполучення з Росією та Іраном через територію Азербайджану.   За словами Алієва, спільна заява «по суті підводить риску під тим, що відбувалося минулого року». Пашинян заявив, своєю чергою, що конфлікт у Нагірному Карабасі «залишається неврегульованим» і статус цієї території не визначений. При цьому вірменський прем’єр визнав, що «реалізація досягнутих у Москві домовленостей може змінити економічний образ і подобу регіону, а економічні нововведення можуть привести до ще більш надійних гарантій безпеки».   Найцікавішим же моментом зустрічі стало, мабуть, те, що на самому початку Алієв і Пашинян привітали один одного, але не потиснули руки.    «Здрастуйте», — сказав Пашинян. «Здрастуйте», — відповів Алієв. Після цього обидва сіли за стіл разом з Путіним.  

 

У чому немає згоди

  Переговори тривали більше чотирьох годин. Але сторони так і не домовилися про обмін полоненими. Пашинян також виявився єдиним, хто підняв тему статусу Нагірного Карабаху і зазначив, що Єреван готовий обговорювати це питання в рамках Мінської групи ОБСЄ.  

Нові сутички

  В середині грудня 2020 року міноборони Вірменії заявило, що збройні сили Азербайджану почали новий наступ у Нагірному Карабасі.   Міноборони Росії підтвердило, що вперше з моменту перемир’я був порушений режим припинення вогню, не уточнивши деталей інциденту.   А ось президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що порушення режиму було спровоковано вірменською стороною. Міноборони країни також заявило, що у відповідь на провокацію були зроблені «адекватні заходи» і що зараз режим припинення вогню знову дотримується.   28 грудня вже Азербайджан заявив про загибель свого військового в Нагірному Карабасі в результаті нападу вірменської сторони. У Вірменії ж відповіли, що ніяких інцидентів не було.  

Роль Туреччини

  Туреччина — головний союзник і помічник Азербайджану у війні. Президент Туреччини Реджеп Ердоган був присутній на військовому параді в Баку в честь перемоги в карабаській війні. Причому, Туреччина навіть бере участь і в контролі дотримання перемир’я. Зокрема, Анкара відправила в російсько-турецький центр з контролю за режимом припинення вогню в Нагірному Карабасі одного генерала і 35 офіцерів своїх збройних сил.   У підсумку, Вірменія з 31 грудня 2020 року ввела піврічну заборону на ввезення товарів турецького походження з усіх країн світу.    

Джерело

Залишити коментар