Світ

Китай без H&M і Nike. Конфлікт країни із брендами

Китай без H&M і Nike. Конфлікт країни із брендами

Фото: asia.nikkei У H&M проблеми в Китаї

У Китаї оголосили бойкот продукції низки світових брендів, звинувативши їх у втручанні у внутрішні справи країни.

  Китай продовжує сваритися із Заходом, тепер протистояння дійшло до популярних у всьому світі брендів одягу. Наприкінці березня країни ЄС та США обмінялися з Китаєм взаємними санкціями. Все через ситуацію з уйгурами в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. На Заході вважають, що фактично Китай побудував у регіоні масовий концтабір. Китай всіляко спростовує будь-які порушення прав людини. А страждатимуть тепер бренди.     Геноцид уйгурів   США в січні 2021 року офіційно оголосили дії Китаю щодо уйгурів у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі геноцидом і злочинами проти людяності.   Влада КНР впровадила тотальну систему контролю за жителями регіону, а також відправила багатьох з них у табори. Мусульман-уйгурів, за непідтвердженими даними, можуть відправити в табори за будь-який побутовий прояв релігійності, а також через те, що у них є родичі за кордоном чи закордонний паспорт.   Офіційний Пекін виправдовує свої дії профілактикою ісламського тероризму і екстремізму, а табори називає місцями для «професійної підготовки».       У Сіньцзян-Уйгурському автономному районі за мільйонами людей організоване постійне відеоспостереження, а їхній соціальний стан і доля залежать від балів, нарахованих у системі «соціального кредиту». Як підсумовує Human Rights Watch, репресій такого масштабу в Китаї не траплялося з часів Культурної революції, коли під час чисток постраждало до 100 мільйонів осіб.     Примусова бавовна   Ще в березні 2020 року Австралійський інститут стратегічної політики (ASPI) опублікував доповідь про використання примусової праці уйгурів для виробництва бавовни.   У ній повідомлялося, що влада Китаю примушує уйгурів працювати на фабриках, пов’язаних з 83 всесвітньо відомими брендами, серед яких виявилися Adidas, Amazon, Apple, ASUS, BMW, Bosch, Calvin Klein, Google, H&M, Huawei, Nokia, Lenovo, Meizu, Tommy Hilfiger, Volkswagen, Xiaomi, Zara та ін.   У доповіді стверджується, що з 2017 по 2019 рік не менше 80 тисяч уйгурів вивезли із Сіньцзян-Уйгурського автономного району в дев’ять інших провінцій Китаю і примусили працювати за контрактами на 27 фабриках.   «Уйгурам дуже складно відмовитися від робочих контрактів, так як вони пов’язані з репресивним апаратом і системою політичної обробки як всередині, так і за межами Сіньцзяну», — ідеться в доповіді.   Інститут закликав компанії перевіряти, звідки вони отримують свою продукцію і чи не порушуються при виробництві права людини.     Китай б’є доларом   Після цього низка компаній, зокрема H&M, висловили стурбованість із приводу використання примусової праці уйгурів при виробництві бавовни і заявили, що відмовляться купувати бавовну із Сіньцзяну.   У Китаї згадали про цю історію тільки через рік і зараз оголосили бойкот продукції H&M, Nike і низки інших міжнародних брендів, звинувативши їх у втручанні у внутрішні справи країни через заяви про використання рабської праці на плантаціях бавовни в Сіньцзян-Уйгурському автономному регіоні.  

Китай без H&M і Nike. Конфлікт країни із брендами

EPA     На думку західних аналітиків, така кампанія могла бути запущена китайською владою через санкції ЄС, введені у зв’язку з переслідуванням уйгурів.   У газеті Женьмінь Жибао, яку видає Комуністична партія Китаю, вийшла редакційна стаття, присвячена бойкоту, у якому, крім іншого, ішлося про «право китайських громадян засуджувати образливі висловлювання західних компаній». Державне агентство Сіньхуа у своїй публікації заявило, що H&M «зачіпила інтереси китайського народу і при цьому намагається заробити гроші на ньому».   За даними Bloomberg, власники торгових площ у Китаї закрили щонайменше шість магазинів бренду H&M у містах Урумчі, Іньчуань, Чанчунь і Ляньюнган. Китайські ЗМІ повідомили про ще більшу кількість закритих магазинів і опублікували фото, на яких зображено, як вивіски H&M знімають.    Крім того, магазини H&M зникли з карт Apple Maps і Baidu Maps у Китаї.   Закриття магазинів загрожує бізнесу H&M, оскільки Китай — це четвертий за величиною ринок для ритейлера після Німеччини, США і Британії. У 2020 році на КНР припало 5,2% продажів компанії.   Показово, що H&M оголосила про плани розірвати відносини з постачальниками бавовни із Сіньцзяну ще у вересні 2020 року, але цю заяву переклали китайською і поширили в місцевій соцмережі Weibo тільки на цьому тижні. Після цього тема увійшла в топ-50 найбільш обговорюваних у цій соцмережі.   У тренди китайських соцмереж також потрапили компанії Nike і Uniqlo, які зробили аналогічні заяви про примусову працю під час виробництва бавовни в Сіньцзяні.  

Китай без H&M і Nike. Конфлікт країни із брендами

У Nike теж проблеми в Китаї // EPA     Зараз на Alibaba більше не доступний офіційний магазин Uniqlo. Крім того, багато власників магазинів почали позбавлятися продукції Nike.   Список брендів, яким оголошують бойкот, на цей час стає вірусним у китайських соціальних мережах. Очікується, що такі компанії, як GAP, Zara, Adidas та ін., зіткнуться з аналогічними наслідками.  

Джерело

Залишити коментар