Світ

Газовий бунт. Через що протестують у Казахстані

Газовий бунт. Через що протестують у Казахстані

Фото: Perlid Протести у Казахстані

У західній Мангістауській області Казахстану третій день протестують через підвищення цін на скраплений газ.

  У Казахстані зібрався справжній Майдан. Стихійні протести переросли у зіткнення з поліцією. Активісти облаштовують наметові містечка.

Що стоїть за мирними протестами?

 

Рішення щодо газу

  Протести почалися через рішення влади Мангістауської області з 1 січня підвищити ціну на скраплений газ із 60 тенге (3,78 гривні) до 120 тенге (7,56 гривні) за літр.   У Міненерго Казахстану заявили, що з 1 січня скраплений газ повністю торгується на біржі, що «дозволить збалансувати ціну на газ на основі попиту та пропозиції», а також «залучити інвестиції» для нових виробничих потужностей. Як заявили у відомстві, споживання зрідженого газу в країні щодня зростає, а обсяг залишається на колишньому рівні, тому до переходу на електронні торги газ продавали за ціною, нижчою від собівартості, що призводило до збитків виробників.  

Реакція людей

  Акції розпочалися у місті Жанаозен, жителі якого вийшли до будівлі адміністрації області та перекрили рух у центрі міста 2 січня. Протестувальники вимагали знизити ціни на газ до попереднього рівня та привезти до них із Нур-Султана відповідальних за зростання вартості палива. Деякі мітингувальники не стали розходитися додому на ніч, а наступного дня на міській площі зібралося більше тисячі людей.   Протестувальників у Жанаозені підтримали в інших містах та селах області, а також в інших містах країни, включаючи Актобе, Алмати та Нур-Султан.  

  В Актау протестувальники теж не залишають площу біля адміністрації міста. Силами жителів організовано харчування, розгорнуті намети.  

Влада здала назад?

  У понеділок президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв доручив уряду терміново розглянути ситуацію в Жанаозені з урахуванням економічної доцільності. Пізніше на сайті прем’єр-міністра республіки з’явилося повідомлення про те, що уряд планує вжити заходів та врегулювати ціни на газ в області, а господарі автозаправок «в ініціативному порядку» погодилися зменшити ціну на ЗПГ до 85-90 тенге за літр. Проте протестувальників це не влаштувало, вони вимагають повернення до колишніх цін у 60 тенге.   «Агентством із захисту та розвитку конкуренції щодо власників АЗС розпочато розслідування щодо цінової змови», — додали в уряді.   Працівники нафтогазового родовища Тенгіз в Атирауській області Казахстану зупинили роботу і вийшли на мітинг проти підвищення ціни на скраплений нафтовий газ, що використовується як паливо.  

 

Не вперше

  У 2011 році тривалий страйк нафтовиків у центрі нафтопереробки в Жанаозені вилився в заворушення. Поліція відкрила вогонь по демонстрантах у місті та на залізничній станції Шетпі. В результаті 16 людей загинули та понад 100 постраждали.    

Джерело

Залишити коментар