Світ

Черговий преворот у Судані. Чого хочуть військові

Черговий преворот у Судані. Чого хочуть військові

У Судані стався другий за два роки військовий переворот

Розбіжності між військовими і цивільною владою виникли з тих пір, як два роки тому був повалений авторитарний правитель Омар аль-Башир.

  У Судані стався другий військовий переворот за два роки: вранці 25 жовтня солдати заарештували більшість членів уряду, в тому числі прем’єр-міністра Абдаллу Хамдука. У країні оголосили надзвичайний стан, інтернет не працює, по телебаченню транслюють тільки патріотичну музику.   Тисячі демонстрантів вийшли на вулиці, протестуючи проти арешту чиновників і політиків. Вони блокують вулиці і палять покришки. Між військовими і протестувальниками відбулися зіткнення, путчисти відкрили по людях вогонь, постраждали не менше 12 осіб. Корреспондент.net розповідає подробиці.    

 

Військовим не сподобалися пропозиції США

  У Судані черговий путч стався на тлі важкої політичної кризи, яка розжарювалася протягом багатьох тижнів після невдалої спроби перевороту у вересні цього року. Цей переворот приписали прихильникам Омара аль-Башира, поваленого з поста президента Судану в 2019 році.   Після вересневих подій громадські об’єднання та військові, які розділили владу в Судані після перевороту дворічної давності, почали звинувачувати один одного в економічній і політичній кризі у країні.   У жовтні прихильники військових провели акції протесту, вимагаючи, щоб армія взяла владу у свої руки і розпустила цивільний уряд. Прихильники демократичних змін у Судані також проводили протестні акції.   Вранці в понеділок, 25 жовтня, військові увірвалися в будинки урядовців і взяли під домашній арешт прем’єр-міністра Абдаллу Хамдука, більшість міністрів, одного з членів правлячої Суверенної ради і багатьох членів проурядових партій.   «Об’єднані загони затримали кількох цивільних членів Суверенної ради Судану і міністрів перехідного уряду і відвезли їх у невідомому напрямку», — йдеться в повідомленні міністерства культури країни. Об’єднані загони — це воєнізовані формування, які були створені влітку за наказом Суверенної ради.

  Пізніше телеканал Al Arabia повідомив, що прем’єр-міністра також перевезли в невідоме місце після того, як він відмовився зробити заяву на підтримку військового перевороту.   Політики Судану звинувачують у військовому перевороті главу Суверенної ради, 61-річного військового Абдель Фаттаха аль-Бурхана. Як повідомляє Al Hadath, за кілька годин до арешту Хамдук зустрічався з аль-Бурханом. За інформацією видання, на зустрічі обговорювалися пропозиції від американського посланника Джеффрі Фелтмана.   Посол США закликав у найближчі тижні провести реформу влади і досягти компромісу між протиборчим урядом Хамдука і Суверенною радою аль-Бурхана.   Зокрема, Фелтман пропонував до 15 листопада сформувати законодавчий орган і комісії, що входять в його структуру. Посланник нагадував аль-Бурханов про необхідність передати свої повноваження, оскільки скоро закінчується термін роботи перехідного уряду.   За даними телеканалу, арешт Хамдука стався після того, як він зажадав на переговорах з аль-Бурханом до 30 жовтня відповісти на пропозиції представника Вашингтона.

  Суданська комуністична партія заявила, що арешти 25 жовтня стали повноцінним військовим переворотом під керівництвом аль-Бурхана. У канцелярії прем’єр-міністра сказали, що переворот стався, незважаючи на домовленість, яку вночі досягли Хамдук і аль-Бурхан.   Очікується, що глава Суверенної ради виступить зі зверненням до народу. Раніше аль-Бурхан запевняв, що прихильний до перехідного процесу, згідно з яким в кінці 2023 року в Судані мають пройти вибори.      

Військові збираються перебувати при владі до 2023 року

  У Судані після повалення в квітні 2019 року авторитарного правителя Омара аль-Башира до влади прийшла так звана Суверенна рада, що складається з цивільних і військових.  

Аль-Башир і сам у 1989 році очолив військовий переворот, в результаті якого став фактичним правителем Судану. Після нового перевороту він був засуджений до двох років ув’язнення за звинуваченнями в корупції, незаконному отриманні подарунків і зберіганні іноземної валюти.

Черговий преворот у Судані. Чого хочуть військові

Глава Суверенної ради Абдель Фаттах аль-Бурхан/EPA

  З тих пір Судан переживає крихкий перехідний період, який у 2023 році має завершитися приходом до влади цивільного уряду. І без того складну ситуацію в країні загострюють висока інфляція, економічні труднощі і глибокі політичні розбіжності.   В останні кілька місяців Суверенна рада запустила цілий ряд економічних реформ, щоб домогтися від Міжнародного валютного фонду списання боргів. В результаті цих реформ, в числі іншого, були скасовані державні субсидії на пальне. Цей та багато інших заходів викликали у населення широку недовіру до чинної влади.

Черговий преворот у Судані. Чого хочуть військові

Прем’єр-міністр Абдалла Хамдук / EPA   В результаті, аль-Бурхан оголосив про розпуск Суверенної ради та тимчасового уряду, які діяли паралельно з останнього держперевороту. За його словами, ці структури постійно боролися один з одним і не сприяли закінченню перехідного періоду, що загрожувало безпеці країни.   Тепер вся повнота влади в Судані перебуває в армії під керівництвом Бурхана. Генерал оголосив, що військові передадуть керівництво країною цивільному уряду після виборів, які пройдуть у 2023 році.    

У Судані протести спалахнули з новою силою

  В останні тижні в Судані не припинялися протести різних угруповань. Деякі вимагали передачі влади цивільній владі, інші домагалися, щоб армія змістила чинний перехідний уряд.   Після повідомлень про арешти урядовців у соцмережах і на сайтах опозиції з’явилися заклики виходити на вулицю у знак протесту проти військового перевороту. Заяву зробив і сам знаходиться під домашнім арештом Хамдук: він попросив жителів країни вийти «на захист революції».

  Глава Суверенної ради Абдель Фаттах аль-Бурхан оголосив надзвичайний стан по всій країні. Військові закрили аеропорт столиці Хартум і під’їзди до міста, відключили інтернет, а телеканали транслюють тільки патріотичну музику.   Тисячі демонстрантів вийшли на вулиці Хартума та Омдурмана. Вони блокують вулиці і палять покришки. Один з очевидців розповів агентству Reuters, що на вулицях Хартума з’явилися «потужні» воєнізовані формування, солдати обмежують пересування цивільних осіб. Центральні вулиці і мости перекриті.

  Між військовими і демонстрантами сталися зіткнення. Постраждали не менше 12 учасників протесту, повідомляє Reuters з посиланням на опозиційну військову владу Комітет суданських лікарів.    

Реакція світу

  США заявили про свою глибоку стривоженість повідомленнями про військовий переворот у Судані. Спеціальний посланник США на Африканському Розі Джеффрі Фелтман заявив у Twitter, що захоплення влади військовим шляхом буде абсолютно неприйнятним і поставить під загрозу гуманітарну допомогу США Судану.   Ліга арабських держав, в яку входить Судан, закликала генерала Бурхана зупинити дестабілізацію у країні. Голова Комісії Африканського союзу Мусса Факи Махамат заявив, що громадські лідери країни повинні бути звільнені.    

Джерело

Залишити коментар