Світ

Бюджетні баталії в ЄС: Словенія підтримала Угорщину і Польщу

Бюджетні баталії в ЄС: Словенія підтримала Угорщину і Польщу

Фото: AFP Прем’єр-міністр Словенії Янеш Янса

На думку прем’єра Словенії, спірне положення щодо «верховенства права» у питанні виділення коштів ЄС є інструментом тиску на деякі країни.

Прем’єр-міністр Словенії Янеш Янса підтримав позицію Угорщини і Польщі на тлі суперечки щодо бюджету ЄС на 2021-2027 роки, зокрема щодо прив’язки виділення коштів ЄС до дотримання країнами принципів верховенства права. Хоча Любляна не накладала вето на бюджетний пакет з фондом допомоги від коронакризи два дні тому, як це зробили Варашава та Будапешт, прем’єр Словенії у своєму листі до голови Ради ЄС Шарля Мішеля, оприлюдненому місцевими ЗМІ у середу, 18 листопада, висловив свою незгоду з положенням щодо «верховенства права» у питанні виділення коштів ЄС.

«Деякі політичні групи… неприховано погрожують використовувати інструмент, помилково названий «верховенство права», щоб виховувати окремі держави-члени ЄС шляхом більшості голосів», — йдеться в листі прем’єра Словенії, передає агентство AFP.

Нагадаємо, 16 листопада через суперечку навколо прив’язки отримання коштів ЄС до дотримання країнами принципів верховенства права Угорщина і Польща наклали вето на європейський бюджетний пакет з фондом допомоги від коронакризи.

Бюджет ЄС і пакет порятунку від кризи

У липні, після кількох днів переговорів, глави держав і урядів ЄС погодили бюджет ЄС, який становить 1,1 трильйона євро на період з 2021 до 2027 року. Водночас вони погодили тоді ж план економічного відновлення від коронавірусної кризи обсягом 750 мільярдів євро.

В досягнутій на саміті угоді також містився компроміс, спрямований на скорочення в майбутньому обсягів наданих від ЄС коштів у разі порушення країнами принципів верховенства права. Однак через позицію Польщі та Угорщини компроміс був за багатьма пунктами досить нечітко сформульованим. Щодо обох країн у Брюсселі вже кілька років триває процедура, яка зрештою може призвести до позбавлення країн права голосу в ЄС.

Нинішнє вето Угорщини та Польщі не дозволяє Європейській Комісії брати кредити на фінансування пакета допомоги від коронавірусної кризи.

Позиція Угорщини

За словами прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який виступив у середу із поясненням своєї позиції, Будапешт, разом з Варшавою, наклали вето, оскільки вважають положення щодо «верховенства права» «шантажем» тих країн, які виступають проти міграції.

«Сьогодні в Брюсселі країнами, які дотримуються принципів верховенства права, вважають лише тих, хто пускає до себе мігрантів», — заявив Орбан. «Як тільки ці положення будуть ухвалені, більше не буде жодних перешкод для прив’язки права держав-членів на кошти в загальних фондах до підтримки міграції, і використання фінансової допомоги для шантажу країн, які виступають проти міграції», — сказав він.

Прем’єр Угорщини додав, що під час дебатів останніх років, пов’язаних з міграцією, «верховенство права перетворилося на політичну та ідеологічну зброю з юридичної точки зору». «На наш погляд, пов’язування економічних і фінансових питань з політичними було б серйозною помилкою, яка підірвала б єдність Європи», — наголосив він.

Втім, Орбан натякнув на можливий компроміс у цьому питанні. За його словами, угода повинна містити чітке визначення верховенства права і механізм оскарження країнами санкцій.

Джерело: Українська служба DW

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар